Na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat skrzynki elektroniczne stały się jedną z bardziej popularnych form wymiany informacji. Wykorzystywane są przede wszystkim w firmach, ale również przez użytkowników prywatnych do m.in. dokonywania zakupów, wymiany plików, a także płacenia za rachunki, produkty oraz usługi. Za pośrednictwem maila wysyłane są również faktury, potwierdzenia płatności, a także komunikaty z serwisów społecznościowych. W wiadomościach e-mail otrzymujemy jednak często niechciane wiadomości spam. Jakie są rodzaje spamu?
E-mail jest również doskonałym narzędziem marketingowym, które niestety często przybiera postać spamu. Należy pamiętać, że niechciane wiadomości spam mogą być formą, dzięki której w pamięci urządzenia stacjonarnego lub mobilnego może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie. Z tego względu warto przyjrzeć się rodzajom spamu, a także zagrożeniom, które mogą stwarzać. Więcej dowiesz się właśnie w tym artykule!
SPAM – rodzaje i formy niechcianych maili
Wszystko w tej kwestii uzależnione jest od tego, jakie zadanie ma spełnić niechciana wiadomość spam. Najczęściej są to różnego typu treści marketingowe w postaci newsletterów, reklam bądź ogłoszeń. Często jednak spam zawiera również niebezpieczne załączniki, które posiadają złośliwe lub szpiegujące (spyware) oprogramowanie. Ponadto poszczególne formy spamu mogą się ze sobą łączyć. Do najczęstszych rodzajów spamu należą:
- hoaxes,
- mail z załącznikiem,
- scam,
- phishing,
- spam z reklamami lub newsletterem.
Hoaxes
Wiadomości hoaxes przybierają najczęściej postać wiadomości z ostrzeżeniem lub nawet groźbą. W treści znajdują się informacje o np. zmianie pakietu taryfowego od operatora usług telefonicznych, zbliżającym się terminie spłaty rat razem z linkiem do zapłaty. Pod żadnym pozorem nie wolno otwierać załączników oraz odnośników, które mogą zainstalować niechciane oprogramowanie bądź wirusa.
Mail z załącznikiem
Jest to najbardziej skuteczny rodzaj spamu mogący zainfekować nasze urządzenia. Bardzo często wystarczy brak uwagi, aby odruchowo kliknąć link lub załącznik. Dla przykładu wystarczy mail z banku lub od administratora skrzynki pocztowej. Wielu odbiorców często nieuważnie pobiera załącznik z wirusem. Bardzo łatwo umieścić w ten sposób w pamięci urządzenia spyware lub wykonać phishing.
W konsekwencji można utracić dane, gdyż często w tej formie przesyłany jest ransomware, który szyfruje część plików w celu wymuszenia okupu bądź keylogger, czyli program rejestrujący znaki wpisywane na klawiaturze. Niebezpieczne załączniki znajdują się regularnie w wiadomościach z portali randkowych lub tych dla dorosłych. Warto od razu usuwać takie maile bez otwierania.
Scam
Ten rodzaj spamu najczęściej zawiera prośbę o przesłanie określonej sumy. Zdarza się, że wiele maili tego typu brzmi nieprawdopodobnie wiarygodnie. Nadawcy wykorzystują z do tego zaawansowany storytelling np. o zbiórce pieniędzy na cele charytatywne bądź możliwości zarobienia atrakcyjnej sumy pieniędzy przez inwestycje. Zadaniem scamu jest wyłudzenie najczęściej drobnych sum pieniędzy, które zaraz po przelaniu przepadną razem z fałszywą fundacją lub stowarzyszeniem.
Phishing
Metoda polega na podszyciu się pod z reguły firmę lub instytucję. W ten sposób wyłudzone mogą zostać dane osobowe, pieniądze bądź informacje. Często wiadomości nie różnią się od oryginału wysyłanego np. przez banki lub instytucje publiczne. Z tego względu bywa, że trudno jest zweryfikować wiarygodność maila oraz jego nadawcy. Przed udostępnieniem danych lub przesłaniem środków warto najpierw skontaktować z podmiotem telefonicznie, bądź osobiście. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kłopotów lub nawet strat materialnych.
Spam z reklamami bądź newsletterem
Najczęściej spotykany rodzaj spamu, który nie jest groźny. Zbyt duża ilość niechcianych wiadomości spam ma na celu obniżenie efektywności danej skrzynki elektronicznej, a także zniechęcenia do danego usługodawcy. Zdarza się jednak, że wszelkiego rodzaju oferty i reklamy mogą być wykorzystywane, aby przesłać we wspomnianym wcześniej załączniku wirusa. Dlatego jeśli nie masz 100% pewności co do nadawcy, lepiej usuń danego maila.
Dowiedz się także, czym jest spam trap.